Ahmet Güneştekin

0212 297 95 86 bilgi@ahmetgunestekin.com

Menu

Hakkında

Ahmet Güneştekin

1966—Batman’da doğar.

1997—İstanbul Beyoğlu’nda açtığı atölyesinde, çocukluk evreninde düşünü kurmaya başladığı, bilmediği yaşamları görme tutkusunun izleyerek çıktığı araştırma gezilerinde edindiği deneyimleri estetiğe dönüştürmenin yöntemlerini keşfeder. İlk eserlerini çalışmaya başlar.

2003—Atatürk Kültür Merkezi’nde açılan Karanlıktan Sonraki Renkler adlı sergisi çocukluktan çağrılan belleğin yoğunluğunu gösterir.

2005Güneşin İzinde belgesel film projesini gerçekleştirir. Bu amaçla gerçekleştirdiği etnografik gezilerinde mikro dünyaların izini sürerken, çocukluğunda dinlediği olağanüstü hikâye ve masalların yaşamdaki karşılıklarıyla yüzleşir. Bu masallar ve dengbejlerin sesi, duygusal dünyasını ve görsel belleğini biçimlendirir.

2010—Renklerin yerleşimi, üç boyutlu iz düşümler, optik bileşenlerin kullanımı, görüntünün çakıştırılması ve katmanlı kurgunun ortaya çıkışına dayanan bir optik anlayışı geliştirir. İstanbul’da yaşayan ve üreten sanatçı Beyoğlu’nda Güneştekin Sanat Merkezi’ni açar.

2012—Farklı kültür ve yaşamların ürettiği öğelerden girift bir bütün oluşturan sözlü anlatılar düşünce dünyasını biçimlendirir. Sanatçı için mitosları modern bir dil üzerinden yeniden yorumlamak, belleğin şimdiki zamanı nasıl yapılandırdığını göstermenin yollarından birine dönüşür. Geçmiş olgusunun çekirdeğini oluşturduğu ikonik işlerinden Yüzleşme’yi yapar.

2013—Belleğin özgüllüğüyle kültürü nasıl şekillendirdiği sorularından yola çıkarak kolektif belleğin altında yatan sosyal ve psikolojik süreçleri çalıştığı enstalasyonu Bellek İvmesi, izleyenler üzerinde olağanüstü bir etki bırakır. 55. Venedik Bienali ile eş zamanlı olarak açılan serginin ardından Marlborough Gallery ile çalışmaya başlar.

2014—Keşfettiği yöntemler mitoslara içkin subjektif özleri hayal etmesini ve materyalleri uygulama ve düzenleme yöntemlerinde alışılmışın dışına çıkmasını sağlar. Çalışmalarını saran bu olağandışı dinamizm sanatçıyı küresel sanat metropollerine ulaştırır.

2015—Marlborough Gallery’nin Santa Maria della Pietà’da Venedik Bienali ile eş zamanlı olarak düzenlediği Milion Taşı sergisinde sanatçı, belleğin çalışma süreçlerine ve kültürel etkisine bakar. Kostantiniyye heykeli kendisine ait bir morfoloji yaratır, bu sanatçının yaşadığı şehre olan sevgisiyle birlikte, geçmişte ve şimdide şehrin yaşadığı trajedilerin de okunabileceği bir morfolojidir.

2017—Berlin merkezli Galerie Michael Schultz ile de çalışmaya başlar. Galeri Ahmet’in Berlin’deki ilk sergisini açar. Güneş Yolu adlı sergi sanatçının çalışmalarının son on yılda geçirdiği biçemsel dönüşümü yansıtan işlerinden oluşur. Yoktunuz adlı yerleştirmesiyle yaşadığı coğrafyanın belleğine yerleşmiş yıkımları ve yüzleşmesini yaşamamış bir yakın geçmişi yeniden gösterir. Çürüme adlı kısa filmiyle, nesnelerden duygulara kadar çürüme olgusunun var olma biçimlerine bakar, nesnel ve öznel koşulların çürümeyi nasıl biçimlendirdiğini gösterir.

2018—Marlborough Gallery, sanatçının mitoslarla beslenen düşünce dünyasının bir görünümünü sunan Ölümsüzlük Odası adlı enstalasyonunu Contemporary Istanbul’da sergiler. Göbekli Tepe’deki kazılarda ortaya çıkan buluntuların gösterdiği anlam dünyası, yapısal ve biçimsel özellikleri sanatçının enstalasyonu oluşturmasında düşüncelerini şekillendiren öğeleri oluşturur. Güneştekin bu buluntular üzerindeki betimleri belleğindeki mitoslarla ilişkilendirerek yorumlar, monolitler üzerinde yer alan rölyeflerin ortaya çıkardığı anlatıların kurucu mitoslardan sahnelere ait olduğunu düşünerek enstalasyonu ölümsüzlüğü arayış ve yolculuk temaları etrafında örerek çalışır.

2018—Sanatçının ilk tematik müze sergisi Macaristan’ın Peç kentinde üç müzede, Vasarely Museum, Janus Pannonius Museum ve Zsolnay Museum’da eş zamanlı olarak açılır. Yansıma ve Yeniden Doğuş adlı sergide sanatçının işleri Victor Vasarely’nin ikonik işleriyle birlikte sergilenir.

2019—Bank Austria Kunstforum Wien’de Mitoslar Evreni adlı kişisel sergisi açılır.