Ahmet Güneştekin

0212 297 95 86 bilgi@ahmetgunestekin.com

Menu

El poder de los orígenes “Kökenin Yetisi”

 

 

 

 

El poder de los orígenes “Kökenin Yetisi”

Marlborough Barcelona

Enric Granados 68, Barcelona

5 Kasım – 12 Aralık 2015

Ahmet Güneştekin’in El poder de los orígenes “Kökenin Yetisi” adlı kişisel sergisi 5 Kasım 2015 tarihinde Marlborough Barcelona’da açılıyor. Küratörlüğünü Daniel Giralt-Miracle’ın üstlendiği sergide, sanatçının aynaları kullanarak çalıştığı üç boyutlu işleri sanatseverlerle ilk defa buluşacak.

Çalık Holding’in katkılarıyla gerçekleşecek sergide yer alan işler, Güneştekin’in kültür, tarih, zaman ve din kavramlarına bakışını ortaya koyuyor ve sanatçının mitolojik anlatıları soyut imgelere dönüştürme biçimlerini gösteriyor.

Giralt-Miracle, Güneştekin’i, yaratımları hem biçim hem de içerik bakımından sıra dışı çözümlemelere dayanan ve son yıllarda Avrupa ve Amerika’nın büyük kentlerinde takdir gören sanatçılardan ayrılarak öne çıkan, farklı ve özgün bir sanatçı olarak tanımlıyor. Sergi kapsamında yer alan işlerin, öz olarak sanatçının ait olduğu kültürün sözlü gelenek ve efsanelerine dayandığını belirtiyor.

El poder de los orígenes “Kökenin Yetisi” sergisindeki işlerin merkezinde yer alan Konstantiniyye Yüzleşmeler Serisi, ortak kavram ve değerler yaratmanın önemine işaret ederek, farklı dinlere ve kültürlere karşı eşit bir bakış açısı geliştirmenin mümkün olabileceğine vurgu yapmaktadır. 12 Aralık’a kadar sürecek sergide sanatçının aynaları kullanarak ürettiği Konstantiniyye Yüzleşmeler Serisi’yle birlikte toplam 20 eser sergilenecek.

Güneştekin, klasik ve geleneksel yöntemlerden vazgeçerek, herhangi bir kurala bağlı olmadan, tümüyle kendine özgü bir sanatsal ifade tarzı geliştirmiştir. Büyük bir özenle kurguladığı işleri izleyiciyi, uygarlığın doğuşuna kadar geri götürür; iyi ile kötü, savaş ile barış arasındaki mücadeleyi ve tanrılar, insanlar ve kültürler arasındaki ilişkileri anlatır, öte yandan tüm bu hikâyeler şaşırtıcı biçimde şimdiki zamana da gönderme yapmaktadır.

Venedik Bienali 56’ncı Uluslararası Sanat Sergisi ile eş zamanlı olarak düzenlenen Milion Taşı’nın yakaladığı olağanüstü başarının ardından, Barselona’da gerçekleşecek El poder de los orígenes “Kökenin Yetisi” adlı sergisi ile sanatçı, coğrafi sınırları aşarak farklı kültürlerin ortak kökenlerine tanıklık eden hikâye ve efsaneleri optik sanatın prensiplerinden yararlanarak gün ışığına çıkarmaktadır.

Fotoğraflar: Ferhat Elik